Mišićna upala je lokalni bol koji se javlja u treniranim mišićima kao posledica mišićnog oštećenja (mikrotrauma) tokom treninga.
Kada izlažemo mišiće određenim trening procesima, oni mogu doživeti mikrotraume, što je signal da mišići nisu bili spremni za tu vrstu, obim ili intenzitet opterećenja.
Da li je upala mišića pokazatelj dobrog treninga?
- Količina upale nije pokazatelj kvaliteta treninga. Čak i ako ne osećate upalu, to ne znači da je trening bio loš. Većina profesionalnih sportista godinama ne oseća upalu mišića, iako su njihovi treninzi veoma intenzivni.
- Prevelika upala može da utiče na performanse zbog smanjene mobilnosti i snage, što može usporiti napredak.
- Mišići koji su pod upalom treba poštedeti intenziteta i raditi na njihovom oporavku za sledeći trening, dok sve ostale mišićne grupe možete raditi intenzivno.
Upala mišića može da se javi i posle aktivnosti koje se ne mogu nazvati treningom ili čak i nakon blagog treninga koji je trajao duže.
Na primer, upalu mišića možete da dobijete i od:
- Statičkog istezanja, ako je intenzitet i obim bili jači nego što ste navikli, iako istezanje samo po sebi ne predstavlja potpuni trening u uobičajenom smislu te reči.
- Upalu mišića mogu osetiti i ljudi koji su dugo bili neaktivni nakon pešačenja ili dužeg stajanja.
- Upala mišića se može javiti i nakon ručne masaže, o čemu možete saznati više na ovom linku: Upala mišića nakon klasične masaže.
Ako vas trener pita: Da li ste imali upalu mišića?
Ovo pitanje se postavlja ne s ciljem dobijanja potvrde kvaliteta prethodnog treninga.
Iskusni treneri to pitaju početnike samo iz jednog razloga – da bi mogli da poštede tu mišićnu grupu ako je upaljena. Jer intenzivnim treniranjem mišića koji je pod upalom, samo možete naneti štetu, a ne korist.
Najbolje je trenirati mišićnu grupu koja je upaljena veoma malim intenzitetom tog dana, a kada upala prođe, možete se vratiti na predviđeni plan treninga.
Ukratko, upala nije pokazatelj dobrog treninga, ali nije ni nešto što bi nas trebalo plašiti.
Zašto ne osećam upalu nakon Power Plate treninga ili osećam manje nego nakon klasičnih treninga u teretani?
To je zato što Power Plate® treningom dolazi do manje mikrotrauma u mišićima u poređenju s klasičnim treningom u teretani.
Takođe, cirkulacija je maksimalno povećana tokom celog treninga, a nakon treninga se radi lagano istezanje i masaža, što dodatno poboljšava cirkulaciju i smanjuje upale i bolove u mišićima.
Masaža na Power Plate-u stimuliše protok limfe, ublažava bol, podstiče brži oporavak mišića i tetiva, poboljšava funkciju zglobova i pomaže da se vratite jači na sledeći trening. Power Plate pruža mogućnost maksimalno prijatnog treninga zbog patentirane višesmerne vibracije.
A šta je sa grčevima u mišićima? Često posle trčanja imam jake grčeve u listovima…
Grčevi u mišićima nakon trčanja često ukazuju na nedostatak magnezijuma.
Preporučujem dodatak magnezijuma u obliku glicinata, glukonata ili magnezijum malata tokom 25 dana. Uz dodvoljan unos vode pre, u toku i posle trčanja. Ukoliko primetite da se grčevi značajno smanjuju ili prestaju nakon ovog perioda, verovatno je nedostatak magnezijuma bio glavni uzrok.
Ako grčevi ne prestanu, mogući su drugi uzroci poput disbalansa elektrolita, nedovoljnog odmora ili neki drugi razlog.
U slučaju čestih i intenzivnih grčeva, potražite savet lekara specijaliste.