Iako nas reklame za sportske napitke uveravaju da su nam potrebni sportski napici sa elektrolitima u toku i posle svakog treninga, ipak dobra „stara“ voda je sasvim dovoljna.
Elektroliti, kao što su natrijum, kalijum, kalcijum i magnezijum, imaju ključnu ulogu u održavanju ravnoteže telesnih tečnosti, regulaciji Ph vrednosti krvi i optimalnom funkcionisanju mišića.
Za većinu ljudi, posebno tokom manje intenzivnih ili kraćih treninga, hidriranje vodom je sasvim dovoljno. Posle nekih treninga koji su intezivniji uz pojačano znojenje, 0.5L mineralne blago gazirane vode posle treninga nadoknadiće većinu elektrolita.
Važnije od sportskih napitaka su ishrana bogata povrćem, voćem i orašastim plodovima.
Unošenje dovoljne količine minerala, uključujući i elektrolite, može se postići konzumiranjem raznolike ishrane koja sadrži obilje svežeg povrća i voća.
Ukoliko je cilj redukcije telesne mase, preporučuje se da povrće bude sastavni deo gotovo svakog obroka, dok unos voća koje sadrži šećere (fruktozu) treba biti umeren.
Unosom raznovrsnog povrća, orašastih plodova, mahunarki i voća osiguraćete adekvatan unos elektrolita, vitamina i vlakana.
Ipak, sportski napici sa elektrolitima mogu biti korisni u određenim situacijama, poput intenzivnih kardio treninga, treninga sa tegovima koji traju duže od sat vremena, sportistima tokom utakmica i produžetaka. U tim slučajevima, gubitak elektrolita putem znojenja može biti značajan, pa dodatni unos elektrolita može pomoći u održavanju optimalne ravnoteže.
Važno je napomenuti da mnogi sportski napici takođe sadrže dodate šećere ili neku formu ugljenih hidrata.
Ovi dodaci mogu imati negativan uticaj na proces sagorevanja masti i često su nepotrebni za većinu ljudi koji se rekreativno bave fizičkom aktivnošću.
Stoga se preporučuje da konzumacija sportskih napitaka bude ograničena i rezervisana samo za situacije kada zaista osećamo potrebu za dodatnim elektrolitima i energijom.
U suštini, najbolje je pridržavati se principa hidriranja vodom tokom treninga, dok sportske napitke sa elektrolitima koristimo samo kada je to zaista potrebno i u skladu sa individualnim potrebama.