Jedno od čestih pitanja koje žene postavljaju trenerima je: Da li mogu da vežbam tokom ciklusa?
Odlično je što se žene osećaju slobodno da postavljaju ova pitanja još je bolje kada treneru prijave kada su u ciklusu, jer i ako je vežbanje za većinu žena preporučljivo, u toku ciklusa bi se trening ipak trebao malo modifikovati a pogotovo masaža, o tome ćemo u nastavku teksta 🙂
Dakle, treba li vežbati tokom menstruacije?
Prva stvar koju treba razjasniti je da svaka žena ima različito iskustvo i može čak biti raličito iz meseca u mesec.
AKO se osećate sposobno, možete vežbati. Ako simptomi nisu intenzivni, možda ćete se osećati da trenirate kao i obično i nema razloga da prestanete da vežbate u tom slučaju.
Ako imate veoma obilne menstruacije, menstrualne bolove ili osećate nadutost, vežbanje može biti neprijatno i nerealno i nema potrebe da se tada forsirate, jer ništa od forme nećete izgubiti ukoliko tada napravite pauzu.
Odluka će zavisiti od toga kako se VI osećate tokom menstruacije.
Da li treba da modifikujem vežbe tokom ciklusa?
Ako se osećate sposobno za vežbanje tokom menstruacije, moguće je da ćete se osećati kao da ne vežbate punim kapacitetom.
To je potpuno normalno!
Hormonalne promene tokom menstruacije mogu biti jedan razlog zašto se možda ne osećate na vrhuncu. Nekim ženama može pasti i pritisak tokom treninga.
Zato je skoro pa obavezno da treneru kažete da ste u ciklusu, da bi u dodgovoru sa trenerom malo smanjili intezitet i dinamičnost nekih vežbi.
Trener će smanjiti dinamičnost treninga i zadati vam vežbe koje su manjeg inteziteta ali istovremeno i efikasne. Ukoliko vežbate na Power Plate-u, u danima ciklusa će vam trener verovatno smanjiti intezitet masaže.
Iako je skoro svima masaža na Power Plate-u najomiljeniji deo treninga, ipak u danima ciklusa masažu treba ograničiti na gornji deo.
Jer se tokom Power Plate masaže cirkulacija maksimalno poboljšava, tako da intezivnija masaža donjeg dela može pojačati menstrualni odliv.
Svakako Power Plate relaks masaža leđa, ramena i ruku je više nego preporučljiva i može smanjiti bolove u leđima i spazme.
Naravno, ako se osećate veoma iscrpljeno, treba da prekinete trening i uradite izometriske (statičke) vežbe i vežbe istezanja i relaks mažu gornjeg dela tela.
Ukoliko niste u prilici da idete na trening, postoje vežbe koje možete radite tokom ciklusa kod kuće bez dodatne opreme i tegova.
Možete pokušati sa ovim vežbama niskog i umerenog intenziteta: Period Exercise.
Takođe možete iskoristiti vreme za odmor ili šetnju 🙂
Benefiti vežbanja tokom ciklusa
Za neke žene, vežbanje tokom ciklusa može pomoći da ublaže blage menstrualne bolove, jer vežbanje podstiče lučenje endorfina, koji su prirodni anestetici.
Ali najbolji način da odlučite da li treba da vežbate tokom menstrualnog ciklusa je da slušate svoje telo.
Ako odlučite da ne vežbate tokom menstruacije, i dalje možete preduzeti korake kako biste smanjili nelagodnosti i simptome tokom ciklusa.
Vaša ishrana takođe može pomoći da ublažite simptome. Neki od najboljih namirnica za konzumiranje tokom menstruacije su: spanać, brokoli, losos, tamna čokolada, integralne žitarice, banane i jaja.
Vežbanje tokom ostatka vašeg menstrualnog ciklusa – dakle, dana kada NEMATE menstruaciju – zapravo može pomoći da smanjite simptome povezane s menstruacijom.
To je zato što vežbanje može poboljšati vaše osećanje blagostanja i pomoći u smanjenju hormonskih fluktuacija kada vaša menstruacija počne.
Otkrijte šta vam odgovara tokom ciklusa
Briga o vašem menstrualnom zdravlju ne odnosi se samo na period menstruacije.
Postoji mnogo stvari koje možete učiniti za svoje zdravlje tokom celog ciklusa, uključujući vežbanje i osiguranje da dobijate dovoljno gvožđa u vašoj ishrani.
Međutim, nemojte osećati pritisak da morate da vežbate uobičajenim intezitetom ili se iznervirati ako morate odmarati tokom menstruacije – to je sasvim normalno!
Sve se svodi na pažljivo osluškivanje kako se osećate i na to da činite ono što je ispravno za VAS!
Odličan blog 🙂
Hvala Milena 🙂
:-)* :-)*
Pozdrav,
Koje vežbe bi mogla da radim kući za ublažavanju menstrualnih bolova?
Zdravo Ivo,
predlažem vežbe koje se fokusiraju na istezanje i opuštanje mišića stomaka i donjeg dela leđa.
Takođe vežbe poput istezanja nogu ili laganih rotacija karlice mogu pomoći u smanjenju nelagodnosti.
Ćao, u tekstu se pominje hrana koja je dobra tokom ciklusa, da li postoji neka hrana ili piće koje treba izbegavati?
Ćao 🙂
ishrana može imati značajan uticaj na to kako se osećaš tokom tih dana ali i ostalim danima.
Evo nekoliko saveta o tome koje namirnice treba izbegavati ili konzumirati s oprezom kako bi se smanjile nelagodnosti tokom perioda:
Kofein:
Višak kofeina može pojačati nervozu i anksioznost tokom menstruacije, tako da bi bilo dobro smanjiti unos kafe, energetskih napitaka i gaziranih pića.
Slatkiši i brza hrana:
Velike količine šećera i brze hrane mogu doprineti promenama u nivou šećera u krvi (nagli skok i pad), što može dodatno pogoršati promene raspoloženja i nadutost.
Soli:
Prekomeran unos soli može dovesti do zadržavanja vode i nadutosti, što je već čest simptom tokom ciklusa. Pokušaj da redukuješ unos soli kako bi smanjila ove efekte.
Masna hrana:
Jela bogata masnoćama mogu povećati zapaljenske procese u telu i doprineti osećaju nadutosti. Pokušaj da se držiš zdravih izvora masti poput orašastih plodova, avokada i maslinovog ulja.
Mlečni proizvodi:
Neke žene primećuju da unos mlečnih proizvoda tokom menstruacije može izazvati nadutost i povećati menstrualne bolove. Ako primetiš da ti mlečni proizvodi inače izazivaju nelagodnost, trebala bi ih smanjiti ili ukinuti tokom perioda.